Tanrıların Arabaları

Eric Von Daniken 1935 yılında doğmuş, İsviçreli bir yazardır. 1968 yılında yayınladığı “Tanrıların Arabaları” isimli eseri en çok satan kitaplardan biri olmasının yanı sıra eski astronotlar ve uzaylılar hipotezinin popülerleşmesinde önemli rol oynamıştır. Eric Von Daniken hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Uzaydan Gelen Tanrılar – Uzaylılar ile Bağlantı

Kitabın ana konusu; dünyadaki eski uygarlıkların sahip olduğu teknoloji ve dinsel inançların aslında o zamanlarda dünyayı ziyaret eden uzaylılar tarafından insanlara verildiği ve dünyaya gelen bu uzaylı ziyaretçilerin o dönemdeki insanlar tarafından “Tanrılar” olarak kabul edilmesidir. Daha açık bir şekilde ifade edilecek olursa; Mısır’daki Keops Piramidi, Piri Reis’in çizdiği harita, Maya takvimi, İnka Medeniyeti gibi birçok konu hakkında hipotezler öne sürerek, okuyucuya farklı bir bakış açısı kazandırmaya çalışmış ve bundan yıllar öncesinde uzaylıların eski medeniyetlerle iletişime geçtiğini bizlere ispatlama yoluna gitmiştir.

Bazı antik kalıntı, heykel gibi ögelerde tasvir edilen cihaz ve aletler o döneme göre oldukça ileri seviyededir. Daniken, mağara duvarlarında roketler, rokete binen insanımsı resimler ve astronot giysisine benzeyen çizimlerin bulunmasını bu görüşüne kanıt olarak sunar. Maya Piramitleri, Mısır Piramitleri, Stonehenge ve Paskalya Adası’ndaki heykeller ya uzaylılar ya da uzaylıların sağlamış olduğu imkanlar ile yapılmıştır. Peru’daki Nazca işaretleri, Piri Reis’in haritası gökyüzünden dünyayı görmüş bir zihnin yapabileceği çalışmalardır. Güney Amerika’daki İnka ve Maya Medeniyetlerinin, Mısır’daki uygarlıktan haberdar olmamaları gerekirken, mağara duvarlarında benzer uzaylı figürlerinin olması ve Maya, Mısır, İnka piramitlerinin benzer ölçülerde yapılmış olması ancak uzaylıların sayesinde olabilir. Dinlerin kökenine baktığımızda ise, uzaylıların geleceğine dair beklentiler vardır. Henüz yazının bulunmadığı zamanlarda anlatılan destanlarda ortak bir çıkış noktası bulunmaktadır. Ateşli arabalara binen tanrılar/tanrıçalar, uçan atlar gibi uzaylıların insanlara bıraktıkları hatıralar anlatılır.

Son olarak eklemek gerekir ki; yazar düşüncelerini ispatlamaya çalışırken ihtimaller üzerinde çok fazla durmuştur. Bu da objektif bir yönteminin olmadığını biz okuyuculara gösteriyor. Yine aynı şekilde kitapta çok fazla sayısal veri bulunmaktadır. Bu durum verilen sayısal verilerin yorumlanması konusunda zorluk çıkarmakta ve okurken yaşanan kopuklukların önünü açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.