Rüyanın Öte Yakası- Ursula K. Le Guin

Ursula Kroeber Le Guin (21 Ekim 1929 – 22 Ocak 2018), bilim kurgu ve fantezi eserleri ile tanınmış Amerikalı yazardır. İlk eseri 1959 yılında yayımlanmış ve edebiyat kariyeri neredeyse altmış yıl sürmüştür. Bu süre zarfında yirmi roman ve yüzden fazla kısa hikaye, ayrıca eleştiri, öykü, şiir, genç edebiyatı alanında eserler vermiştir. Ursula K. Le Guin’in yazıları spekülatif kurgu alanında oldukça ses getirmiş ve yoğun eleştirilere maruz kalmıştır.

George Orr

Roman, George Orr, Dr. Haber ve Lelache etrafında dönmektedir. George Orr rüya görmekten korkan ve “etkili rüya” görmek istemeyen, bastırılmış bir karakterdir. Rüyalardan korkuyordur, çünkü gördükleri dünyanın düzenini baştan aşağı değiştirebilecek niteliktedir. Teyzesinin ölümünden bile kendisini sorumlu tutmaktadır; zira teyzesi, gördüğü rüyanın etkisiyle ölmüştür. Bir nevi görmüş olduğu rüya gerçeklik kazanmıştır. Bu durumdan iyice korkan Orr, etkili ilaçlar kullanmaya başlar ve en sonunda yasal olmayan yollardan ilaçlar elde etmeye çalışır. Son çare olarak iyileşmek için Gönüllü Terapi Tedavisi için oneirologist (oneiroloji – oneirology: rüyaları inceleyen bilim dalı) Dr. Haber’e gider. Tek istediği etkili rüya görmemek ve herkes gibi normal olmaktır. Dr. Haber kendi kliniğinde araştırmalar yapan, idealist, hırslı bir psikiyatristtir. Zaman geçtikçe Orr’un rüyalarının dünya üzerindeki etkisini keşfeder. “Artırıcı” ismini verdiği cihazıyla Orr’un beyni üzerinde çalışmaya başlar. Bu makine, hastasının iyileştirmek yerine onun etkili rüya görmek özelliğini olumlu yönde etkilemek üzerine çalışmaktadır. Fakat zaman geçtikçe Orr, Dr. Haber’in bunu kötüye kullandığını, bu güçlerinden faydalanmaya çalıştığını farkeder. Dr. Haber, Orr’a gördürdüğü rüya ile dünyadaki bütün eşitsizlikleri, ten renkleri bile, kaldırır. Rüya sonucunda herkes gri renkli olur; savaşları yok edip, insanlığı barış içinde yaşama gerçekliğine kavuşturur.

George Orr ve Lelache

George Orr, Dr. Haber’e olan kuşkularından dolayı bir avukatlık bürosuna başvurur. Orada avukat Lelache ile tanışır. Kitabın ilerleyen bölümlerinde Ursula K. Le Guin ‘ in George Orr ve biz okuyucuları Lelache’in avukat olduğuna inandırdığını görürüz. Daha derinlemesine açıklamak gerekirse; Lelache gerçekte bir avukatın sekreteridir. Lelache, Dr. Haber’in ofisine denetime gelir. Bir süre sonra Orr ile Lelache evlenir. Bir süre sonra bu evliliğinde bir rüyadan ibaret olduğunu çok geçmeden anlarız. Kitabın sonlarına doğru Orr ‘un beyni ile veriler elde etmeye çalışan Dr. Haber’in bir akıl hastanesine yatırıldığını okuruz.

Kitabın sekizinci bölümüne geldiğimizde olaylar başka bir boyut kazanmaya başlar. Bundan sonra artık dünyada yaşayan uzaylılar da vardır. Uzaylılar ile insanları bir çatışma, savaş halinde değil de bir bütün halinde görmekteyiz kitapta. Kitabın sonunda Orr, bir uzaylının mutfak eşyaları satan dükkanında bir tasarımcıdır. Lelache dükkana girer. Orr hemen tanır ama Lelache ‘in yanına gittiğinde, Lelache tarafından çoğu şeyin net olmadığını farkeder. Bir kahve içmeyi teklif eder ve uzaylı patronundan bunun için izin ister. Kitap, uzaylı patronun “gitmek dönmektir” sözü ile biter.

Kitapta on bir bölümden oluşmaktadır ve her bölüm taoist filozoflardan alıntılar ile başlamaktadır. Taoizm ve öğretileri hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

https://dspace.ankara.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12575/34160/tez-pdf.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.