Mutlu Olma Sanatı – Alain

3 Mart 1868’de doğan asıl adı Emile Chartier, Fransız felsefeci, eğitimci ve yazardır. Yüksek Öğretmen Okulu Felsefe Bölümünü bitirdikten sonra Paris‘teki IV. Henri Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yapmıştır. Mutlu Olma Sanatı, yazarın bilinen kitaplarından biridir. 2 Haziran 1951 yılında ölmüştür.

Farklı konulardan oluşan kitap, 59 tane kısa denemeyi içermektedir. Okuması keyifli ve kısa süren bir kitap olmasının yanında, zaman zaman açıp okuyabileceğiniz, hayatınıza dahil etmek isteyebileceğiniz düşüncelere de yer vermesi açısından kıymetli bir eser. Bilinen kişisel gelişim kitaplarından biraz farklı. Yazar, denemeleri hayatın içinden örneklerle ve insana dokunur bir biçimde açıklamış. Ayrıca yazarın üslubunun anlaşılır olması ve tahlilci bir zekaya sahip olması, denemeleri daha anlamlı hale getirmiş. Mutlulukla bağlantılı birkaç konudan bahsedecek olursak; kumar oynamanın ve şans oyunlarının insanların hoşuna gitmesinin nedeninin, karar verme gücümüzü ortaya çıkardığı için olduğunu belirtmiştir. Yine aynı şekilde, korkunun fazla düşünmekten dolayı oluşması, kaygılarımızın bize felaketlerin kendisinden çok acı vermesi, her zaman düşüncelerimizi istediğimiz gibi yönetemesek de, kaslarımızı isteğimiz doğrultusunda yönetebildiğimiz için fiziksel aktivitelerin bize iyi gelmesi, mutlu hissettirmesi, insanın kendisinden başka düşmanının olmaması gibi birçok konuyu mutluluk ile ilişkilendirerek sunmuştur.

Okunduğu anda müthiş bir aydınlanma yaşamasanız da, kitap bitince ölene kadar mutluluğu buldum hissine kapılmasanız da, her zaman yaşayabileceğiniz ve hissedebileceğiniz duygular üzerine düşünebilecek konular veriyor size. Kitapta sizi etkileyecek birçok konu olmasının yanında benim en çok etkilendiğim cümle şuydu; “İnsan yaşamını ne kadar doldurmuşsa, onu kaybetmekten o kadar az korkar.”(s. 62) Dolu dolu bir hayatınız olması dileğimle, keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.