Kırmızı Pazartesi – Santiago Nasar Cinayeti

Bir namus cinayeti sonucu ölen Santiago Nasar ‘ı konu alan Gabriel Jose de la Conciliacion Garcia Marquez, Kolombiyalı ve tüm Latin Amerika tarafından Gabo olarak bilinen bir yazardır. 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri sayılır. Yüzyıllık Yalnızlık, Kolera Günlerinde Aşk, Kırmızı Pazartesi önemli eserlerindendir.

Bayardo San Roman, kasabaya yeni taşınan, halk tarafından gizemli görünen, her konuda bilgi sahibi olması dolayısıyla merak uyandıran, gizemli bir kişidir. Kim olduğu ve ne iş yaptığı konusunda çıkan dedikoduları susturmak için evlenmek isteğini tüm kasabaya duyurur. Bir gün Bayardo, kasabadaki meyhanede içerken yoldan annesi ile birlikte geçen Angela Vicario’yu görür ve yanındakilere bu kız ile evlenmek istediğini söyler. Sarhoş olduğu düşüncesi ile ilk başta pek dikkate alınmasa da Bayardo kasabada Angela ve ailesini bulur ve Angela ile evlenme kararı alırlar. Bayardo San Roman çok zengin olduğu için şölen gibi bir düğün düzenleyerek Angela ile evlenir fakat evlilikleri sadece altı saat sürer. Sabaha karşı Bayardo, Angela ‘yı bakire olmadığı gerekçesi ile ailesinin evine geri götürüp, bakire olmayan bir kızla evlenemeyeceğini belirterek Angela ‘yı ailesine teslim eder.

Santiago Nasar ‘ı Arayışlar

Angela ‘nın kardeşleri olan Pablo ve Pedro kız kardeşlerine bunu yapanın kim olduğunu sorarlar ve sadece Santiago Nasar adını öğrenebilirler. Bunun üzerine ellerine kasap bıçağı alarak bunu kardeşine yapanı bulup, öldürmek için aramaya başlarlar. Kasabaya o sabah piskopos gelecektir ve herkes ile birlikte Santiago Nasar ‘da piskoposu karşılamaya gitmiştir. Meyhanede oturan Pablo ve Pedro herkese Santiago Nasar ‘ı öldüreceklerini ilan etmektedirler. Aslında bu iki kardeş, onu öldürmek istemeseler de, durum bir namus meselesine dönüştüğü için belki birileri onları durdurur umudu ile de gelen geçene söylemektedir. Nasar ‘ın öldürüleceğini herkes duymuş, bir tek o duymamıştır ve herkes onun bunu bildiğini düşünmektedir. Pablo ve Pedro’nun işleyecekleri cinayeti duyan belediye başkanı, onların elinden bıçaklarını alsa da, iki kardeş eve gidip başka bıçaklar alarak Nasar ‘ı beklemeye devam etmiştirler.

Cinayete Adım Adım

Santiago Nasar arkadaşı ile evine dönerken, arkadaşı onun yanından ayrılır. Nasar ‘ da nişanlısının onu yolda görüp çağırması üzerine yanına gider. Nişanlısı ağlayarak nişan hediyelerini, mektupları geri vererek, ondan ayrılır. Hala hiçbir şeyden haberi olmayan Nasar neye uğradığını şaşırır. Bunun üzerine nişanlısının babası onu öldürmek isteyen iki kardeşten bahseder ve onu uyarır. Santiago evine doğru yürürken Pablo ve Pedro onu görürler ve takip etmeye başlarlar. Evinin önüne geldiğinde Nasar ‘ın annesi Pablo ve Pedro ‘nun eve doğru koştuğunu görerek kapıyı oğlunun yüzüne kapatır. Her ne kadar başka bir kapıdan eve girmeye çalışsa da Pedro ve Pablo ‘nun bıçak darbelerinden kendini koruyamaz. Santiago arka kapıdan eve girer ve mutfağın ortasında yığılıp kalır.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.