Kara Kedi

Kara Kedi (Pluto) ve daha birçok hikaye ve şiirin yazarı olan Edgar Allan Poe (1809-1849) ABD’li şair ve öykü yazarıdır. Doğa üstü olayları ele aldığı öyküleri sayesinde korku ve polisiye türünün gelişmesine katkı sağlamıştır. Mutsuz bir yaşam süren ve 40 yaşında ölen Poe, anne ve babasını da küçük yaşta kaybetmiştir. Varlıklı ve iyi kalpli bir kadın onu evlat edinmiş olsa da üvey babası ile pek iyi anlaşamamıştır. Bir yıllık üniversite hayatından sonra kaçıp orduya katılmıştır. Daha sonra askeri akademiye girmiş fakat üç ay sonra atılmıştır. Sonrasında yazarlığa heveslenen Poe, yine de yoksulluktan kurtulup, mutlu bir hayat yaşayamamıştır. Bu nedenle de hikayelerinin teması hep karamsar ve korkulu niteliktedir.

İthaki Yayınları’na ait olan Edgar Allan Poe’nun bütün hikayelerinin toplandığı kitabın içinde yer alan Kara Kedi isimli öyküsüne bir bakalım.

Hayvan Dostu

Yumuşak başlı ve iyiliksever biri olmakla tanınan karakterimiz hayvanların dostluğuna oldukça önem verir ve kendi gibi hayvan sever bir kadınla genç yaşta evlenir. Karısı evlerini çeşitli hayvanlarla doldurur. Balık, köpek, maymun, kuş gibi evcil hayvanların yanında siyah renkli bir kedi ye sahiptirler. Karakterimiz ve özellikle bu kedi arasında sıkı bir dostluk bağı kurulur fakat bu dostluk karakterimizin içki içmeye başlaması ile sarsılmaya başlar. Aynı zamanda karısı ile de arası bozulan adam gittikçe eşine ve evdeki hayvanlara şiddet gösteren bir adam haline gelmiştir. İlk zamanlar siyah kedi Pluto bu şiddetten etkilenmese de sonraları o da etkilenmeye başlar. Bir gün meyhaneden eve dönen adam kedinin ondan kaçtığı fark edip, onu yakalar ve cebinden çıkardığı çakısı ile elini ısıran kedinin gözünü oyar. Sarhoşluğun etkisi geçince ne kadar pişmanlık duysa da içkinin ona getirmiş olduğu ruh hali ile bambaşka bir kişiliğe bürünüp, içinde kötülük yapma tutkusuyla yanıp tutuşur ve sonunda bir sabah kediyi boynuna bir ip geçirerek ağaca asar.

Siyah Kedi Pluto

İşlemiş olduğu cinayetin üzerinden birkaç saat geçer ve gece evde bir yangın başlar. Evin bütün duvarları yıkılır ama boynunda ip bulunan kocaman bir kedi kabartması olan bir duvar yakılmaz, kalır. İşlediği cinayetin bu şekilde karşısına çıkması adamı ürpertir. Daha sonra bu kabartmanın nasıl oluştuğunu mantığıyla çözer ve birisinin ev halkını uyandırmak için ağaçtan kediyi alıp eve fırlatmış olabileceğini düşünür.

Pişmanlığı devam eden adam kedi si Pluto gibi siyah bir kedi aramaya başlar. Bir gün meyhanenin kapısının önünde kendi kedisine benzeyen bir kedi bulur ve onu eve götürür. Karısı bu kediyi çok sever ama adam bu duruma içerleyip kediden nefret etmeye başlar. Dahası bu kedinin bir gözünün olmayışı nefretini daha da arttırır. İçinde kötülük duygularını tekrar yaşamaya başlayan adam bir gün karısı ile evin bodrumuna iner. Ayaklarına dolanan kediye sinirlenip bir balta ile onu öldürmeye yeltenen adamın kolunu karısı tutar; bu duruma daha da sinirlenen adam baltayı karısının kafasına geçirir. O an ölen karısının cesedini gizlemek için mahzendeki duvarı seçer ve ölüyü duvara yerleştirip, duvarı tekrar örer.

Bu arada siyah kediden hiçbir iz yoktur ve adam kedinin kaçmış olabileceğini düşünür. Polisler kaybolan kadın için bir soruşturma başlatır. İlk birkaç gün bir şey bulamayan polisler ertesi gün tekrar gelir. Mahzeni gezen polislere eşlik eden adam evinin duvarlarının sağlamlığını överken elindeki baston ile karısını gömdüğü duvara vurur. Bu sırada bir çığlık sesi işitirler. Şüphelenen polis duvarı kırar ve ceset ile karşılaşır. Kara kedinin cesedin başının üstünde durup tek gözüyle etrafa bakması adam için sonun başlangıcı olur.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.