Şeker Portakalı

Jose Mauro De Vasconcelos (1920-1984) edebiyat alanında ilgi çeken yazarlardan biridir. Bunun nedeni olarak uzun yıllar yazarlık yeteneğini keşfedememesi ve hayatın onu farklı işlere sürüklemesi olarak belirtilebilir. Hayatında çok farklı işlerde çalışan ve içinde kendine göre bir hikaye geliştiren yazar, en sonunda bunu kağıda dökmeye karar verir ve 12 günde kitabını tamamlar. Bu kitabı sayesinde en çok satanlar listesine giren yazar, bir anda kendini farklı bir dünyada bulur. Bu kitabın adı da Şeker Portakalı’dır. Zeze ‘nin hikayesine birlikte göz atalım.

Küçük Bir Şeker Portakalı Fidanı

Zeze evinin ve yaşadığı mahallenin en yaramaz çocuğu olmakla beraber akıllı, çabuk öğrenen, hırslı ve hüzünlü bir çocuktur. Yaşadıkları dönemde birçok aile gibi bu aile de maddi sıkıntılar çekmektedir. Zeze ’nin kendinden küçük tek kardeşi Luis’dir. Ağabeyi Totoca, hayatı ve nesneleri Zeze ’ye öğreten, bunun karşılığında da Zeze’nin gözü pekliğinden faydalanan, düşüncesiz bir çocuktur. Zeze ’nin yaramazlıklarını anlayışla karşılayan tek ablası Gloria’dır. Diğer ablaları Lala ve Jandira daha çok yaramazlık yaptığında Zeze ’yi döven ve sevgililerini düşünen genç kızlar olarak betimlenmiştir.

  Tek başına okumayı öğrenen Zeze tüm aileyi şaşırtmış, bu sebeple de 5 yaşında okula gönderilmiştir. Okulda evdeki Zeze ’den çok daha farklı çalışkan, uslu ve sevilen bir öğrenci olarak karşımıza çıkar. Öğretmenini çok sever ve öğretmeninin masasında hiç çiçek olmayışına oldukça üzülüp, bir evin bahçesinden çiçek çalmaya başlar ve sonunda yakalanır. Öğretmeniyse onu affederek boş vazoya her bakışında dünyanın en güzel çiçeklerini göreceğini söyler. Aynı zamanda Zeze ’nin hayal gücü yalnızlığına bağlı olarak oldukça gelişmiş durumdadır. Zeze ’ye göre oldukça kültürlü olan dayısı Edmundo, ufkunu genişletmesine katkıda bulunur. Fakirlikten dolayı taşınmak zorunda kaldıklarında O evcil yarasası olan Luciano’nun yeni evi bulamayacağını düşünür ve bu durumdan endişe eder. Yeni evin ön ve arka bahçelerinde Hintkirazı ağaçları vardır ve tüm kardeşleri birer ağaç seçerler. O ise çok geç kalmıştır ve ona arka bahçenin uzak bir köşesinde yer alan küçük Şeker Portakalı fidanı düşer. Hayal gücü yine onu kurtarıp birden fidanı onunla konuşmaya başlar ve bundan sonra Zeze ’nin en iyi arkadaşı şeker portakalı fidanı olur. Fidana Minguinho adını verir. Okulda geçirdiği zamanın arta kalanında evlerinin bahçesini, hayal gücünü kullanarak bir hayvanat bahçesine çevirir. Karatavuk panter, paçalı tavuklar, aslan ailesidir. Kral Luis ile birlikte hayvanat bahçesinde tura çıkarlar. Ağaçlar arasına bağlayıp, ipe taktığı makaralardan teleferik yapar. Hayvanat bahçesine girebilmek için yapraklardan ücret öderler.

Yarasalık

Luis ile zaman geçirmek dışında yaptığı başka bir şey de yarasalıktır. Şehrin nadir otomobillerinin arkasına atlayarak macera yaşar. Tüm çocuklar gibi Zeze ’nin de arkasına atlamaya cesaret edemediği Portekizli Manuel Valadares’in arabasıdır. Zeze inatçı ve hırslı bir çocuk olduğu için bir gün arabanın arkasına atlar. Fakat yakalanır ve Portekizli onun poposuna bir tokat atar. Bunun sonucu olarak Portekizli’ye karşı kinlenir ve büyüdüğünde onu öldürmeye karar verir. Yan komşunun çamaşır ipini kesmeye çalışırken bir kaza atlatır ve bir cam parçası ayağının altını yarar. Ancak okula da gitmesi gerekmektedir. Ayakkabısını giymeden yürümeye başlar. Yolda Portekizli yanından geçer ve ona yardım teklif eder. Zeze kabul etmez ama Portekizli onu kucaklayıp arabasına bindirir. İlk defa bir otomobile binen Zeze bütün acısını unutur. Portekizli onu bir eczaneye götürür, ayağına dikiş atılırken terini siler, elini tutar ve cesaretinden dolayı onu dondurma ile ödüllendirir. Burada düşmanlık onun için biter. Portekizli artık Portuga’dır ve Zeze ’nin hep hayalini kurduğu babadır. Bir gün ayakkabı boyamaya çıktığında Portuga’nın evinin bulunduğu sokağa gider ve onun hakkında daha çok şey bilmek ister. Noel yaklaşırken, maddi zorluklardan dolayı asla oyuncak almaya paraları olmamış çocuklar, bir gün şehre bir kamyon dolusu oyuncağın geleceğini ve dağıtılacağını öğrenirler. Luis ve Zeze oyuncakların dağıtılacağı yere tek başlarına gidecek kadar büyük değildirler ve Gloria postacı ile gitmeleri şartıyla onlara izin verir. Ancak postacı tüm evlere uğrar, oyuncakların dağıtılacağı meydana geldiklerinde sadece oyuncakların ambalajlarının kaldığını görürler. Bir yılbaşı gecesi ayakkabılarını kapının önüne koyar ve sabah uyandığında onları bomboş görünce fakir olmalarına isyan eder. Bu sırada babasının üzgün gözleriyle karşılaşır ve söylediklerine çok pişman olur. Babasını mutlu edebilmek için ayakkabı boyayarak para kazanmaya, kazandığı parayla da babasına filtreli sigara almak ister. Tüm gün çalışarak para kazanır ve sigarayı alıp vicdanını rahatlatmaya çalışır.

Bay Arivaldo

İçinden şarkı söylemeyi çok seven Zeze sokak şarkıcısı Bay Arivaldo ile tanışır. Bozuk paralar karşılığında Bay Arivaldo’nun yanında şarkı söylemeye başlar. Salı günleri okula gitmeyip sokak şarkıcılığı yapar. Bay Arivaldo arada Gloria’ya götürmesi için şarkı sözleri verir. Fakat babası şarkı sözlerinin müstehcen olduğu için Bay Arivaldo ile görüşmesini yasaklar. Babası ile yalnız olduğu bir gün babası için şarkı söylemeye karar verir.  Sonuç ne yazık ki beklediği gibi olmaz ve babası onu kemerle döver. Her yeri morarır, okula gidemez, Portuga onu gördüğünde Zeze onun oğlu olmak istediğini söyler. Bir gün ders esnasında bir öğrenci derse geç kalır ve trenin Portekizili’nin arabasına çarptığını söyler. Ve Zeze için dünya durur, izin almadan sınıftan çıkar ve kaza yerine gider. Portuga’nın ölmesi onun çocukluğunun ölmesine neden olur. Totoca Zeze ’yi bir evin önünde hasta olarak bulur ve evlerinin arkasından yol geçeceğini ve bahçe sınırındaki tüm ağaçların kesileceğini söyler. Şeker Portakalı fidanı, Minguinho gidecektir. Çocukluğunu yitirmiş olan Zeze daha fazla dayanamaz ve hasta olur, yemek yiyemez, hayaller görür hale gelir. Tüm mahalle onun için endişelenir. Sonunda Zeze ’nin bedeni iyileşir ve babası bir iş bulmuştur, zor günlerin geride kaldığını söyler. Ama Zeze ’nin kalbi bir daha iyileşmeyecektir.   

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.