Bir Çöküşün Hikayesi- Madame Prie

Yine bir Stefan Zweig kitabı ile devam ederek, elimde bulunan on kitaptan oluşan Zweig serisini “Bir Çöküşün Hikayesi” ile bitiriyoruz. Kitap, 15. Louis döneminde Fransız sarayında oldukça etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanmaktadır. Madame Prie, bir zamanlar Paris prensesi olarak yaşamış bir kadındır. En iyi yerlerde gezmiş, en iyi alışverişleri yapmış, en iyi davetlere ev sahibi olmuş olan Madame Prie bu şatafatlı yaşantısının elbet bir gün sona ereceğini hiç düşünmemiştir.

Prie ‘nin Ölüm Planı

Hikaye, Prenses Prie’nin Normandiya’da bir köye sürgün edilmesi ile başlar. İlk zamanlar burada yaşantı hoşuna gider. Kendini mutlu hissetmeye başlar, tarlalarda koşar, eğlenir, üzerindeki o ağır kıyafetlerden kurtulup, rahatlar, bulunduğu yerin havası, yiyecekleri O’na iyi gelmeye başlar. Ama bir hafta sonra Paris gecelerini, dansları, eğlenceleri, erkeklerin ona hayranlık dolu bakışlarını özlemeye başlar. Bu durumdan çok sıkılıp, Paris’e bir mektup yollar fakat kraldan gelen cevap karşısında yıkılır. Kral devletin parasını çok harcayıp, gereksiz şeylere yatırım yaptığı için onu sürgün etmiştir ve cevapta iki yıl içinde akıbeti hakkında düşünüp, karar vereceğini söyler. Prie için bu bir sürgün değil, adeta bir ölümdür. Bunalımlı zamanları başlayan Prie, dua etmesi için köydeki papazı yanına çağırır. Papazın yanında bir yeğeni vardır. Prie, bu çocuğu görür görmez içindeki emretme ve otorite kurma duygusu yeniden güçlenir. Papaza çocuğun bütün eğitim masraflarını kendinin karşılayacağını ve Paris’e yazı yazıp çocuğun eğitimini orada tamamlamasını isteyeceğini söyler. Bu duruma papaz ve yeğeni çok sevinir ve minnettar kalır. Prie, bu utangaç çocuğun kendisine itaat etmesini istemekte, böylece belki bu sıkıcı durumdan kurtulacağına, ona iyi geleceğine inanmaktadır. Bu utangaç çocuk, Prie’nin bütün emirlerine uyar, itaat eder ama bir süre sonra köylü çocuk onun her dediğine uysa da zamanla itaat etmez ve karşı çıkmaya başlar. Çocuk prensesi yumruklar, döver ve oradan ayrılır. Prie, kendini iyice çaresiz hissetmeye, eski iktidarını hiçbir zaman kazanamayacağını düşünmeye başlar. Günlerce bu durumu düşünür, odasından hiç çıkmaz. Sonunda intihar etmeye karar verir. Bir yandan da, bir prensesin ölümü bu kadar kolay olmamalı diye düşünür ve Paris’e bir haber yollayarak, köydeki şatoda büyük bir balo düzenleyeceğini belirtir. Herkesi davet eder ve bir tiyatro gösteri hazırlayarak, baş rolde kendisi yer alacak ve oyunun sonunda Prie kendini bıçakla öldürecektir. Balonun zamanı geldiğinde, ülkenin her yerinden asiller gelir, üç gün boyunca mükemmel bir balo düzenlenir. Prie’nin buradaki amacı; baloda insanlara öleceği tarihi söyleyecek, insanlar onun bir kehanette bulunduğuna inanacak ve ölümü Paris’te yıllarca konuşulup, ismi istediği itibara tekrar kavuşacaktır. Baloda sürekli ölümden bahsederek, 7 Ekim’de öleceğini söyler. Buna insanlar pek aldırış etmezler hatta tiyatro oyunu bitince insanlar onu çok güzel bir intihar sahnesi oynadığı için tebrik eder. 7 Ekim öleceği günün son gecesinde papazın yeğenini şatoya çağırtıp, onunla son gece birlikte olur.

Prie Umduğunu Bulamaz

7 Ekim sabahı ondan bir gün daha yanında kalmasını ister ve karşılık olarak da bütün servetini ona verip belki de ölümden vazgeçeceğini söyler. Gözünü para hırsı büyüyen genç Paris’e gitmek için sabırsızlanmaktadır. Prie, gence içi mücevherle dolu bir kutu verir ve onu Paris’te bir manastıra bırakmasını ister. Prie en güzel kıyafetlerini giyip, en güzel kokularını sürdükten sonra, içinde zehir olan kutuyu açıp hepsini yer. Zehir anında etkisini gösterir ve can çekişerek korkunç bir ölüm yaşar. Prie’nin ölüm haberi uşaklar tarafından Paris’e iletildiğinde her şey çok farklı olur. Kentte o gün bir hokkabaz gösterisi vardır ve bu haber ulaştığında insanlar biraz şaşırıp, gösteriyi izlemeye devam etmiştir. Prie’nin tahmin ettiği gibi bir ölüm sonucu olmamış, kimse yıllarca konuşup, onun kahin olabileceğini düşünmemiştir. İktidar aşkı onun ölümüne hem de çöküşüne neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.